Rodzaje wełny mineralnej na dach – wełna szklana i skalna

Wełna mineralna jest produktem przeznaczonym do wykonywania izolacji termicznych (ocieplania) przestrzeni skrajnych w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wygląd oraz nazwa wełny nasuwa wiele skojarzeń, przez które czasem mogą pojawiać się obawy, co do stosowania tego materiału podczas wykańczania domów, jednak warto rozwiać te wątpliwości. Wełna mineralna należy do najskuteczniejszych materiałów do izolacji dachów i poddaszy, jednak nadal na jej temat krąży wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą.
extraDACH / Systemy dociepleń / Wełna / Rodzaje wełny na ocieplenie dachu

welna na ocieplenie poddasza dachu
Niewiele zaś mówi się o bardzo istotnych zaletach tego materiału, a ponieważ w wielu przypadkach wełna jest zdecydowanie najlepszym wyborem, warto jest przyjrzeć się szczegółowo najważniejszym cechom poszczególnych rodzajów wełny – szklanej oraz skalnej, a także dowiedzieć się, gdzie dany rodzaj sprawdzi się najlepiej oraz na jakie dodatkowe parametry i formy produktu zwracać uwagę chcąc dobrać jak najlepszy dla siebie produkt.

Wełna mineralna i możliwości, jakie zapewnia

Różne rodzaje wełny mineralnej przeznaczonej do ocieplania budynków, szczególnie dachów, mogą mieć odmienne właściwości. Jednak jako grupa produktów cechują się bardzo niską przenikalnością termiczną, co oznacza, że energia grzewcza jest słabo przewodzona przez warstwy wełny i ciepło zostaje we wnętrzu budynku. Wbrew pierwszym skojarzeniom jest to także materiał wyjątkowo bezpieczny – wełna mineralna jest niepalna i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, a w przypadku jego wystąpienia, wystawiona na otwarty ogień nie wydziela toksycznych substancji. W porównaniu do niektórych, alternatywnych możliwości (np. izolacja ze styropianu), wełna mineralna ma elastyczną strukturę, dzięki czemu bardzo łatwo jest dopasować ją do wypełnianych przestrzeni, bez ryzyka, że nieodpowiednie wymierzenie elementów pozostawi szczeliny, którymi uciekać będzie energia cieplna. Dlatego właśnie tak dobrze sprawdza się ona w przypadku wypełniania przestrzeni stropów czy pod dachami. Wełna mineralna sprawdzi się także w przypadku ocieplania sufitów, ścian oraz podłóg, ponieważ w sprzedaży występują różne rodzaje – maty, otuliny, płyty a nawet granulat. Izolacja wykonana z wełny mineralnej bardzo skutecznie wycisza hałasy, minimalizuje pogłos i wibracje. Odpowiednio dobrana do specyfiki izolowanej powierzchni wełna jest także bardzo wytrzymała i trwała.

Najważniejsze właściwości wełny mineralnej – szklanej i skalnej

Wełna mineralna na poddasze – jak i ile wybrać
Wełna mineralna, zarówno szklana jak i skalna, są materiałem niepalnym, ich wytrzymałość jest bardzo wysoka – radzą sobie z temperaturami przekraczającymi 1000°C, dlatego w wypadku pożaru izolacja z wełny mineralnej stanowi ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia. W zależności od jakości produktu, wełny mineralne mogą mieć różne klasy niepalności, np. klasa A1 oznacza całkowitą niepalność, klasa A2 – trochę mniejszą. Wśród produktów najbardziej znanych producentów trudno jednak uświadczyć produktów o innej klasie niepalności, niż A1. Bardzo istotne jest też to, że niezależnie od rodzaju, wełna mineralna poddawana wpływowi wysokich temperatur, także w wypadku pożaru, nie wydziela żadnych toksycznych czy w inny sposób szkodliwych substancji lotnych. Szklana oraz skalna wełna mineralna nie ma tendencji do gnicia, jednak w kwestii nasiąkania wszystko zależy od fachowego położenia warstw ocieplenia oraz odpowiedniego zabezpieczenia materiału. Sama w sobie wełna nie ma jednak właściwości wchłaniania cząsteczek wilgoci z powietrza, ale warto zadbać o wykonanie odpowiedniej wentylacji (gdy chodzi o dach), aby para wodna mogła być regularnie i skutecznie odprowadzana. W wypadku nieoczekiwanych okoliczności, gdy wełna mineralna zamoknie, można ją zdemontować i wysuszyć, ponieważ mokra traci swoje właściwości izolacyjne. Wiele wątpliwości wzbudza ewentualny wpływ wełny mineralnej na zdrowie mieszkańców, ale nie do końca wiadomo, skąd te wątpliwości się biorą, ponieważ wełna szklana oraz wełna skalna są całkowicie neutralne dla zdrowia.
W dodatku wełny „z wyższej półki” wytwarzane są w bardziej ekologiczny sposób i z naturalnych materiałów. Istnieją też modele wełny mineralnej, które są zabezpieczone przed rozwojem pleśni i grzybów, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo osób zmagających się z alergiami. Ze względów zdrowotnych warto jednak zastosować odpowiednie środki ochrony podczas przeprowadzania prac montażowych związanych z wełną mineralną, ponieważ w trakcie jej kładzenia czy docinania wydzielać mogą się specyficzne wiórki, które mogą działać drażniąco na oczy, skórę a nawet płuca, w przypadku jej wdychania. Nie ma to jednak związku ze zdrowiem podczas zamieszkiwania w ocieplanym wełną poddaszu, ponieważ nieruchome i zabezpieczone wieloma warstwami innych materiałów, nie będą wydzielać wspomnianych wiórów. Trwałość wełny – niewiele osób zdaje sobie sprawę, że właściwie zamontowana i odpowiednio zabezpieczona wełna szklana i skalna nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu. O ile nie oddziałują na nią niepożądane czynniki (np. duże ilości wody), nawet po kilkudziesięciu latach wełna będzie tak samo skuteczna, jak w dniu montażu. Jednak, jak już wspomniano, nawet poważnie namoknięty materiał można zdemontować i wysuszyć, aby odzyskał swoje pierwotne właściwości.

Rodzaje wełny mineralnej na dach – wełna szklana oraz skalna

Kategorię ogólną, jaką jest wełna mineralna, podzielić można na dwie podstawowe grupy – wełnę szklaną oraz wełnę skalną. Wełna skalna wytwarzana jest z bazaltu – wytapia się ją w bardzo wysokich temperaturach, sięgających powyżej 1400°C, z kolei wełna szklana oparta jest na piasku kwarcowym i kruszywie szklanym i jej produkcja przebiega podobnie, jak w przypadku wełny skalnej. Materiały te mają podobne właściwości i wygląd, gdy są podobnej jakości to w mniej więcej takim samym stopniu będą chronić przed stratami ciepła. Jednak ich specyfika sprawia, że będą sprawdzać się lepiej w innych rodzajach zadań. Wełna szklana ma mniejszą wagę, dlatego częściej wybiera się ją np. do ocieplania dachów, aby nie obciążać nadmiernie konstrukcji.
Wełna mineralna na poddasze – ile wybrać
Wełna mineralna szklana, w zależności od tego, jakie mają być jej końcowe właściwości izolacyjne, tworzona jest z kilku surowców, łączonych w różnych proporcjach. Surowce te to zazwyczaj mieszanki szklanej stłuczki, kwarcowego piasku i sody, roztapiane w wannie szklarskiej, w temperaturze, która sięgać może nawet 1500°C. Powstała w ten sposób substancja poddawana jest rozwłóknianiu, tworząc włókno szklane. Po połączeniu włókien z lepiszczem formowana jest w kobierzec wełniany, trafiający następnie do komory polimeryzacyjnej, w której utwardza się lepiszcze, następnie regulowana jest gęstość materiału. Do docinania brzegów materiału wykorzystywana jest piła wodna, a zarówno ścinki, jak i woda odzyskiwane są do ponownego wykorzystania. Gotowy kobierzec wełny szklanej kontrolowany jest pod kątem równomierności rozkładu włókien, a następnie pokrywany jest folią aluminiową, włókniną lub papierem, zależnie od planowanego wykorzystania produktu.Wełna mineralna skalna powstaje w bardzo podobny sposób, jednak do jej produkcji wykorzystywane są inne surowce, tj. bazalt, gabro, dolomit albo kruszywo wapienne. Umieszcza się je w dobowych silosach, a następnie w piecu szybowym, gdzie poddawane obróbce gorącym powietrzem surowce te się zapalają i topią. Powstaje w ten sposób lawa, która trafia do maszyny rozwłókniającej i tak samo, jak w przypadku produkcji wełny szklanej, powstałe włókna łączone są z lepiszczem. Tak powstały materiał trafia do komory osadczej, gdzie jest rozkładany i formowany w postać kobierca. Forma kobierca z wełny skalnej poddawana jest jeszcze procesom zmiany kierunku ułożenia włókien, co ma na celu poprawę mechaniki materiału. W komorze polimeryzacyjnej materiał kształtowany jest na pożądaną grubość, a w związku z tym, także parametry wytrzymałościowe.

Wełna mineralna szklana i skalna – różnice

rodzaje wełny na ocieplenie poddaszy (2)
Zarówno wełna mineralna szklana jak i skalna wykorzystywane są szeroko w tworzeniu izolacji budowlanych i technicznych. Wełna szklana, ponieważ ma znacznie mniejszą gęstość niż materiał skalny, jest też lżejsza, dlatego znacznie lepiej sprawdza się w izolacji konstrukcji dachowych skośnych, w których przypadku wskazane jest jak najmniejsze obciążenie (zwykle czeka je ciężkie pokrycie dachowe, jak np. dachówki). W przypadku dachów płaskich, które nie dość, że mają inną konstrukcję, to zazwyczaj kryte są lekkimi pokryciami dachowymi (np. papa bitumiczna), stosowana jest najczęściej wełna skalna, ponieważ jej waga nie jest problemem, a ma ona przy tym większą sztywność i zwartość. Jeżeli zaś dla dachu płaskiego wybiera się wełnę szklaną, wtedy najlepiej jest zastosować podwójną warstwę (istnieją przeznaczone do tego celu gotowe zestawy), i wtedy parametry będą takie same lub bardzo zbliżone, a mniejsza waga umożliwia zastosowanie lżejszej konstrukcji dachu i ścian nośnych, bez ryzyka naruszenia norm bezpieczeństwa. Zarówno wełna skalna, jak i szklana mogą być stosowane do wykonywania izolacji ścian działowych, szczególnie przez wzgląd na bardzo dobre właściwości obu tych materiałów do izolowania także w zakresie akustyki. W ofertach wielu producentów znaleźć można specjalnie przygotowane materiały, których właściwości dostosowane zostały do jak najskuteczniejszego pochłaniania dźwięków, co sprzyja zastosowaniu w ścianach działowych. Wełna mineralna skalna może być także wykorzystywana do izolacji fasad, gdzie sprawdzą się najlepiej warianty w formie płyt. Wełna skalna ma większą twardość, dlatego świetnie poradzi sobie z tym zadaniem, zapewniając przy tym wysoką skuteczność termoizolacyjną oraz ochronę przed hałasem. Ściany zewnętrzne, takie jak warstwowe mury czy fasady wentylowane, mogą być zabezpieczone zarówno z użyciem wełny szklanej, jak i skalnej, ponieważ oba materiały są tak samo skuteczne pod względem wytrzymałości, odporności ogniowej oraz trwałości, a przy tym oba dostępne są w tych samych formach oraz mogą mieć takie same zakresy parametrów termoizolacyjnych.

Wełna mineralna szklana i skalna – szeroki wybór w extraDACH

Szukasz izolacji z wełny mineralnej na swój dach? Odwiedź wybraną siedzibę naszej hurtowni budowlanej i poznaj szeroką ofertę materiałów izolacyjnych, zarówno wełnę szklaną jak i skalną, w każdej z dostępnych form i parametrów. U nas dobierzesz produkt idealnie do potrzeb i specyfiki konstrukcji dachowej czy też innych obszarów, które wymagają izolacji z użyciem wełny mineralnej. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie? Skontaktuj się z nami:

Wełna do Twojego domu u nas w najlepszych cenach:

Wybierz produkty, które Cię interesują, dołącz projekt swojego dachu i poznaj naszą specjalistyczną wycenę przygotowaną specjalnie dla Ciebie:
Chcesz uzyskać dodatkowe informacje na temat naszej oferty wełny mineralnej? Napisz do nas, odpowiemy najszybciej, jak to możliwe:
Poznaj szczegóły oferty wełny mineralnej oraz dowiedz się wszystkiego rozmawiając bezpośrednio z naszym specjalistą:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: