Czy i kiedy trzeba stosować sznurkowanie wełny mineralnej w ocieplaniu poddasza

W przypadku dachów skośnych, najpopularniejszą metodą wykonywania izolacji termicznej jest wełna mineralna szklana, układana między krokwiowo i pod krokwiowo. Stosuje się w tym przypadku podwójną warstwę materiału, z których pierwsza wciskana jest w przestrzenie między krokwiowe, druga zaś kładziona jest poniżej, prostopadle do pierwszej, osłaniając dodatkowo i ocieplając elementy konstrukcyjne dachu.
extraDACH / Systemy dociepleń / Wełna / sznurkowanie wełny na poddaszu

sznurowanie wełny na poddaszu

Wełnę mineralną układa się rozpoczynając od dołu a kolejne fragmenty wełny dosuwa się ku górze, dzięki czemu wszystkie szczeliny, szczególnie te górne, zostaną lepiej wypełnione. Tak położoną wełnę należy jeszcze zabezpieczyć przed przemieszczaniem oraz wypadnięciem, do czego stosuje się tzw. sznurkowanie/drutowanie. W tej roli sprawdzą się najlepiej specjalne, przeznaczone do wełny mineralnej sznurki, ponieważ będą one dostosowane pod względem wytrzymałości i nie rozpadną się po kilku latach naprężenia. Może to być na przykład sznurek polipropylenowy, ponieważ z jednej strony dobrze znosi długotrwałe naprężenie, z drugiej jest wytrzymały i nie ulega rozpadowi. Aby odpowiednio osznurkować wełnę, wystarczy aby rozmieścić sznurek co ok. 60 – 100 cm, mocując go do przymocowanych w krokwiach zaczepów. Za zaczepy do sznurkowania mogą posłużyć np. wkręty fosfatowane lub gwoździe – skoblowe lub papiaki.

Izolacyjność termiczna danego materiału ociepleniowego, czyli określenie stopnia, w jakim będzie on hamował wymianę cieplną pomiędzy ogrzewanym wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym, wyrażana jest jako lambda (λ), co oznacza współczynnik przewodzenia ciepła. Wełna mineralna jest niezwykle skutecznym izolatorem, który posiada także wiele dodatkowych zalet, dzięki którym wybierana jest tak chętnie do wykonywania izolacji ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz dachów, a jej skuteczność termoizolacyjna zbliżona jest do parametrów wysokojakościowych materiałów na bazie styropianu. Współczynnik przenikalności cieplnej może być wyrażany w jednostkach W/m2K, co także opisuje stopień izolacyjności. W przypadku obu nomenklatur jedno jest kluczowe – im mniejsze wskaźniki przedstawione są ich pomocą, tym mniej energii cieplnej jest w stanie przepuścić dany materiał, a więc izolacyjność termiczna jest skuteczniejsza. W przypadku wełny mineralnej najczęściej pojawiają się wartości (λ) w przedziale od 0,032 do 0,038. Przedstawiony przedział stanowi najbardziej optymalne wartości, ponieważ materiały o takich parametrach z jednej strony zapewnią naprawdę satysfakcjonujące efekty, z drugiej zaś, ich cena pozostanie rozsądna. Jeżeli jednak wznoszony dom ma być bardziej energooszczędny, lepszym wyborem będą materiały o współczynniku lambda równym 0,031 lub niższym, które będą co prawda droższe w chwili zakupu, ale za to zapewnią oszczędności na ogrzewaniu domu na przestrzeni długich lat. Poza wyraźnymi oszczędnościami dla finansów, warto pamiętać także, że mniejsze zużycie materiałów opałowych to także dobry krok w kierunku planety i środowiska naturalnego. Lepsza izolacyjność termiczna nie oznacza także wyłącznie oszczędności na ogrzewaniu w okresie zimowym, ale także znacznie przyjemniejsze warunki latem – dobrze zaizolowany dach i ściany budynku chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz.
kiedy warto ocieplić poddasze w starym budynku
Sznurkowanie wełny mineralnej może stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla ułożenia wełny w danym miejscu, chroniąc przed jej wypadaniem czy osuwaniem i na pewno będzie konieczne w przypadku niskiej jakości materiałów o mało stabilnej strukturze oraz w przypadku, gdy w jednej przestrzeni pomiędzy krokwiami miałby znaleźć się dosztukowany materiał, czyli np. składający się z dwóch kawałków wełny (czego jednak warto unikać). Jednak zazwyczaj, gdy wełna ma zwartą strukturę, to umieszczenie jej na lekki docisk z ok. 2 cm zapasu, powinno być wystarczające, aby wełna stabilnie trzymała się na swojej pozycji. Dla bezpieczeństwa można wybrać także maty z wełny mineralnej, które posiadają z jednej strony wykończenie w postaci welonu szklanego, co zapewnia większą stabilność i lepsze utrzymywanie się maty na swoim miejscu. Wełnę mineralną z welonem szklanym można znaleźć np. w ofercie.

Wełna do Twojego domu u nas w najlepszych cenach:

Wyślij do nas projekt swojego dachu i wybierz materiały, a przygotujemy dla Ciebie specjalistyczną wycenę za darmo:
Masz jakiekolwiek pytania o naszą ofertę wełny mineralnej i akcesoriów? Napisz do nas:
Możesz także porozmawiać bezpośrednio z naszym specjalistą, który udzieli Ci wszelkich informacji na temat dostępnej oferty wełny mineralnej:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: