WSPÓŁCZYNNIK IZOLACJI WEŁNY LAMBDA

Planujesz wybór wełny mineralnej do ocieplenia swojego domu? Poznaj wartości i parametry, którymi warto się kierować wybierając odpowiedni produkt, aby uzyskany efekt był dokładnie taki, jakiego oczekujesz. W ofercie produktów izolacyjnych z wełny mineralnej dostępnych jest wiele możliwości, które różnią się między sobą niektórymi właściwościami, parametrami oraz współczynnikiem Lambda (λ). Dlatego aby nie kupować kota w worku, nie zaszkodzi dowiedzieć się, jak interpretować oznaczenia producenta i wybrać jak najlepiej, a przede wszystkim – świadomie.
extraDACH / Systemy dociepleń / Wełna / Współczynnik izolacji wełny – Lambda

Wełna mineralna – współczynnik przenikania ciepła i jego znaczenie

Rodzaje wełny mineralnej mogą się od siebie różnić. W ofercie materiałów izolacyjnych znaleźć można izolacje z wełny mineralnej szklanej oraz skalnej, które mają w dużym stopniu bardzo podobne właściwości, jednak różni je kilka szczegółów, dzięki którym wybierane są zazwyczaj do nieco innych zadań. Ale różnice we właściwościach wełny mineralnej mogą występować także w obrębie jednego rodzaju materiału, można zauważyć, że wełna szklana może mieć niższe lub też wyższe wskaźniki przenikalności cieplnej, i będzie to zależało od struktury i sposobu wykonania danego materiału. Wartości te są z kolei kluczowe dla skuteczności wykonanej izolacji termicznej, czego efekty będą potem odczuwalne przez wiele lat użytkowania.
Izolacyjność termiczna danego materiału ociepleniowego, czyli określenie stopnia, w jakim będzie on hamował wymianę cieplną pomiędzy ogrzewanym wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym, wyrażana jest jako lambda (λ), co oznacza współczynnik przewodzenia ciepła. Wełna mineralna jest niezwykle skutecznym izolatorem, który posiada także wiele dodatkowych zalet, dzięki którym wybierana jest tak chętnie do wykonywania izolacji ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz dachów, a jej skuteczność termoizolacyjna zbliżona jest do parametrów wysokojakościowych materiałów na bazie styropianu. Współczynnik przenikalności cieplnej może być wyrażany w jednostkach W/m2K, co także opisuje stopień izolacyjności. W przypadku obu nomenklatur jedno jest kluczowe – im mniejsze wskaźniki przedstawione są ich pomocą, tym mniej energii cieplnej jest w stanie przepuścić dany materiał, a więc izolacyjność termiczna jest skuteczniejsza. W przypadku wełny mineralnej najczęściej pojawiają się wartości (λ) w przedziale od 0,032 do 0,038. Przedstawiony przedział stanowi najbardziej optymalne wartości, ponieważ materiały o takich parametrach z jednej strony zapewnią naprawdę satysfakcjonujące efekty, z drugiej zaś, ich cena pozostanie rozsądna. Jeżeli jednak wznoszony dom ma być bardziej energooszczędny, lepszym wyborem będą materiały o współczynniku lambda równym 0,031 lub niższym, które będą co prawda droższe w chwili zakupu, ale za to zapewnią oszczędności na ogrzewaniu domu na przestrzeni długich lat. Poza wyraźnymi oszczędnościami dla finansów, warto pamiętać także, że mniejsze zużycie materiałów opałowych to także dobry krok w kierunku planety i środowiska naturalnego. Lepsza izolacyjność termiczna nie oznacza także wyłącznie oszczędności na ogrzewaniu w okresie zimowym, ale także znacznie przyjemniejsze warunki latem – dobrze zaizolowany dach i ściany budynku chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz.

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda i grubość warstwy wełny

Jak obliczyć zużycie wełny na poddasze
To, jakiej grubości będzie wybrany materiał ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności jego działania. W przypadku strychów, które nie będą zamieszkałe, ważniejsza jest sama w sobie ochrona, zaś grubość wybranej wełny nie ma znaczenia kluczowego, za to w przypadku poddaszy mieszkalnych oraz ścian budynków będzie się przekładać bezpośrednio na komfort mieszkańców oraz skuteczność izolacji. Z drugiej jednak strony, wełna mineralna jest materiałem stosowanym od wewnątrz budynku, dlatego z grubością także nie można przesadzić, ponieważ można w ten sposób odebrać pomieszczeniom zbyt dużo przestrzeni użytkowej. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem będą opcje nieco bardziej zaawansowane, w których zagęszczenie i ułożenie włókien będzie bardziej zwięzłe, dzięki czemu zachowają mniejszą grubość przy większej skuteczności izolacyjnej. Dlatego właśnie informacja na temat współczynnika lambda ma tak duże znacznie podczas zakupu – można dzięki temu wybierać rozwiązania optymalne i jak najbardziej skuteczne. Dla przykładu – jeżeli warstwa wełny mineralnej będzie miała grubość 19 cm, a jej współczynnik lambda wyniesie 0,038, to będzie ona miała taką skuteczność termoizolacyjną, jak 15 cm wełny o współczynniku 0,031, przy czym zabierze ona mniej przestrzeni mieszkalnej we wnętrzu. Niezwykle skuteczne jest poza tym stosowanie techniki izolacji dwuwarstwowych, w których warstwy mocowane są krzyżowo, dzięki czemu uzyskuje się lepszą ochronę przed powstawaniem mostków termicznych, czyli miejsc, którymi mogłoby dochodzić do intensywnych strat energii cieplnej.

Dobór materiałów o odpowiednim współczynniku lambda

jaka powierzchnia wełny na ocieplenie poddasza
Budując dom, zwykle w wykorzystywanym projekcie zawarte są informacje projektanta, sugerujące najlepszą metodę na ocieplenie ścian i dachu. W dobrym projekcie powinno być uwzględnione, jakie są oczekiwania klienta, w jaki sposób uzupełniać zastosowane materiały budowlane, aby izolacja jak najlepiej z nimi współgrała, a także jakiego rodzaju ochrony wymaga budynek ze względu na jego lokalizację i czynniki naturalne. Ponadto, to jak skuteczna ma być termoizolacja budynku określa także prawo budowlane – minimalna wartość lambda dla termoizolacji domu ujęta jest w obwieszczeniu ministra infrastruktury i rozwoju, w normie PN-B-02421:2000. Od początku roku 2021 prawo budowlane zostało zmodyfikowane w kierunku wyższej energooszczędności budynków mieszkalnych, dlatego powstające od tego czasu domy muszą mieć zapewnione parametry izolacji termicznej na odpowiednio wysokim poziomie. Aby spełniać nowe normy, przenikalność cieplna dla domu mieszkalnego nie może być wyższa niż 0,2 W/m2K w przypadku zewnętrznych ścian, oraz 0,15 W/m2K dla konstrukcji dachu. Przekłada się to na zastosowanie grubszych warstw materiału lub ich bardziej skutecznych wariantów. Obecnie, najczęściej wybieranymi do nowoczesnego budownictwa są wełny mineralne, osiągające współczynnik przewodzenia ciepła, który nie przekracza 0,035 W/m2K, co pozwala uzyskać bardzo zadowalające efekty termoizolacyjne. Jeżeli jednak oszczędność energii grzewczej ma być na najwyższym poziomie, najlepiej jest zaplanować szczegóły dotyczące metody izolacyjnej jeszcze na etapie projektowania domu, ponieważ może to wymagać zaprojektowania odpowiednich przestrzeni.

Wełna szklana i skalna a parametry izolacyjne

Wełna mineralna szklana powstaje z mieszanek piasku, stłuczki szklanej, dolomitu, boraksu i sody. Włókna, które powstają po przetopieniu u obróbce tych składników mają bardzo wysokie właściwości izolacji akustycznej, ograniczając powstawanie pogłosu we wnętrzach. W porównaniu do wełny skalnej będzie miała nieco wyższe parametry izolacji termicznej (dla takiej samej grubości materiału), jednak różnice te są na tyle niewielkie, że przy wyborze pomiędzy tymi dwoma materiałami lepiej jest skupić się na pozostałych właściwościach. Ponieważ wełna szklana ma strukturę o mniejszej gęstości, będzie też lżejsza, w związku z tym wybierana jest wszędzie tam, gdzie szczególnie istotne jest ograniczenie obciążenia dla ocieplanych konstrukcji, czyli na przykład w przypadku dachów skośnych. Czynnik ten będzie dodatkowo istotny z perspektywy ocieplania przestrzeni o utrudnionym dostępie oraz naroży. Wełna szklana łatwo się kompresuje, dlatego zajmuje mniej miejsca w transporcie. Wełna mineralna skalna oparta jest na mieszaninie bazaltu, żużlu, koksu i dolomitu. Substancje te są niezwykle odporne na wysokie temperatury, i chociaż oba rodzaje wełny są niepalne, to wełna skalna poprzez swoją strukturę znacznie lepiej sprawdza się w kwestii izolacji kominów. Wełna skalna jest znacznie bardziej sztywna i pozwala na ściskanie, dlatego wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie może być poddawana obciążeniom. Dzięki temu wybierana jest także do tworzenia izolacji termicznej dachów płaskich. Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne zapewnia znacznie więcej możliwości w zakresie ocieplania problematycznych lokalizacji, ponieważ można dzięki temu liczyć na dłuższą żywotność tego materiału.

Wełna mineralna do termoizolacji w extraDACH

Zapraszamy do odwiedzenia dowolnego oddziału naszych hurtowni budowlanych, w których od ręki można zaopatrzyć się w najwyższej klasy materiały ociepleniowe z zakresu wełny mineralnej szklanej i skalnej, oraz wiele innych. Z pomocą naszych specjalistów dobierzesz odpowiednie rozwiązanie dla swojej inwestycji, uzyskasz specjalistyczne doradztwo oraz profesjonalną, w pełni darmową wycenę wybranych materiałów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami:

Wełna do Twojego domu u nas w najlepszych cenach:

Wyślij do nas projekt swojego dachu i wybierz materiały, a przygotujemy dla Ciebie specjalistyczną wycenę za darmo:
Masz jakiekolwiek pytania o naszą ofertę wełny mineralnej i akcesoriów? Napisz do nas:
Możesz także porozmawiać bezpośrednio z naszym specjalistą, który udzieli Ci wszelkich informacji na temat dostępnej oferty wełny mineralnej:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: