Wycena dachu – co będzie potrzebne, jak się przygotować

Niedoszacowanie wszystkich wydatków związanych z budową dachu może istotnie wpłynąć na finalne koszty budowy, a w wielu przypadkach nawet wymusić rezygnację z wysokiej jakości materiałów na rzecz tańszych, aby końcowy kosz inwestycji nie przerósł możliwości inwestycji. To właśnie z tego powodu tak ważne jest zaplanowanie oraz odpowiednie przygotowanie się do wyceny tej inwestycji. Istotna będzie w tym zakresie także podstawowa znajomość dostępnych materiałów budowlanych oraz odpowiednie przygotowanie się na konsultację ze specjalistą od wyceny. Co jednak rozumieć poprzez pojęcie odpowiedniego przygotowania się do wyceny dachu? Podpowiadamy!
extraDACH / Wycena Dachu / Wycena dachu – co będzie potrzebne, jak się przygotować

Orientacyjny a rzeczywisty kosz budowy dachu

To, jak dużo będzie finalnie kosztował dach, stanowi sumę bardzo wielu czynników, dlatego wszelkie próby orientacyjnego szacowania wydatków mogą stanowić sporą pułapkę dla inwestora. Po pierwsze, najlepiej raz na zawsze zapomnieć o różnorodnych kalkulatorach do wyceny online – wycenę trzeba zlecić specjalistom, którzy potraktują projekt indywidualnie i wezmą pod uwagę wiele specyficznych zmiennych. Internetowe kalkulatory dają jedynie złudne wrażenie, że planowanie wydatków odbyło się w bardziej specjalistyczny sposób, podczas gdy fachowa wycena musi uwzględniać na tyle wiele aspektów inwestycji, że bez konsultacji ze specjalistą nietrudno jest się w tym procesie pogubić i pominąć wiele drobnych, acz kosztownych kwestii.
A aby odpowiednio wszystkie te dane oraz zmienne uwzględnić, konieczne jest ustalenie wielu szczegółów i zebranie odpowiednich informacji jeszcze przed zgłoszeniem zainteresowania wyceną, aby usługa ta nie przypominała wróżenia z fusów. Warto więc jeszcze zawczasu poznać różnorodne możliwości, tak w zakresie dostępnych materiałów budowlanych i ich jakości, a także być świadomym tego, jakie są nasze oczekiwania – dotyczące trwałości całej konstrukcji, estetyki czy wielu aspektów funkcjonalnych. We wszystkich tych kwestiach mogą pomóc wyspecjalizowani sprzedawcy w hurtowniach budowlanych, którzy ze wszystkimi możliwościami zawsze są na bieżąco.

wycena dachu jak sie przygotowac

Wypełnij formularz aby otrzymać pełną wycenę dachu

Przygotuj się do wyceny dachu – co będzie potrzebne

Chcąc uzyskać jak najbardziej rzetelną wycenę dachu, warto zgłosić się do specjalisty i odpowiednio się do tego wcześniej przygotować.

Sprawdź nasze ulubione dachówki faliste

roben monza plus goleniów nowogard (1)
Roben Monza
dachówka ceramiczna creaton titania
Creaton Titania
braas celtycka dachówka powłoka technologia cisar (11)
Braas celtycka
braas rubin 9v dachówka
Braas Rubin 9v

Dokumentacja

Jednym z najważniejszych elementów, które będą potrzebne, jest przede wszystkim odpowiednia dokumentacja. Wycena powinna być oparta o takie dokumenty, jak m.in. rzuty dachu, zawierające wszelkie wymiary projektowe wraz z poprawkami sugerowanymi przez inwestora. Nie może w tym zabraknąć przekrojów budynku i rzutów elewacji, ponieważ przydadzą się do wybrania technologii wykonawczej czy też wyboru i skompletowania systemu rynnowego.

Wybór najważniejszych materiałów

wycena będzie w największym stopniu oparta o rodzaj pokrycia dachowego, a zakres cenowy tych materiałów potrafi być skrajnie różny. W dodatku, od wyboru rodzaju pokrycia będzie zależeć także dobór najlepiej z nim współgrających akcesoriów, ponieważ zupełnie inaczej przygotowuje się dach pod dachówkę ceramiczną, inaczej zaś pod blachę dachową. Jeżeli nawet nie będzie to odpowiedni moment na precyzyjną decyzję, związaną np. z konkretnym kształtem i kolorem, to jednak ustalenie przynajmniej tej podstawowej kategorii pokrycia pozwoli na wyliczenie dość wąskiego „od-do” w zakresie cen. To ważne także dlatego, że chociażby w przypadku dachówki ceramicznej lub betonowej konieczny będzie zakup gąsiorów i dachówek funkcyjnych.

Przeznaczenie poddasza

to także niezwykle istotna kwestia, bez której trudno o odpowiednie rozplanowanie kosztów inwestycji. Od tego, czy poddasze zaadaptowane zostanie do celów mieszkalnych zależeć będzie m.in. wybór rodzaju ocieplenia dachu, z czym związany jest też typ folii i membran dachowych oraz inne akcesoria a nawet to, czy na dachu sprawdzi się blacha dachowa czy może lepiej będzie zainwestować w dachówki. Dodatkowo, w przypadku poddasza mieszkalnego konieczny będzie wybór okien dachowych.

Okna dachowe

w przypadku okien połaciowych konieczne będzie określenie ich liczby, co warunkowane jest m.in. powierzchnią poddasza, rozmiarów, przeznaczenia (czy mają być odporne na wilgoć czy standardowe) oraz ich parametrów termoizolacyjnych. To bardzo szeroka kategoria produktów, w której wybór, możliwości i parametry, a co za tym idzie, ceny, często skrajnie się od siebie różnią i mogą w istotny sposób wpłynąć na końcową wycenę dachu. Chociaż na tym etapie nie jest to absolutnie konieczne, wycena może obejmować również akcesoria okienne, jak rolety zewnętrze, markizy czy rolety wewnętrzne.

System rynnowy

to także bardzo ważny element, bez którego wycena dachu nie będzie rzeczowa. Warianty, a co za tym idzie, również ceny orynnowania, to bardzo szeroka kategoria, dlatego warto zorientować się w dostępnych możliwościach i wybrać to, co najlepiej spełni oczekiwania w zakresie trwałości, skuteczności a nawet estetyki czy łatwości montażu. Warto podjąć taką decyzję już teraz, ponieważ różnice pomiędzy podstawowymi rynnami z PVC a chociażby rynnami stalowymi, a także związane z nimi koszty robocizny, to bardzo odległe zakresy cenowe.

Dodatki i akcesoria

chociaż podpunkt ten brzmi dość niewinnie, to nic bardziej mylnego. Właśnie tutaj kryją się te wydatki, z których najczęściej wynika niedoszacowanie kosztów budowy dachu. Wśród akcesoriów dachowych wymienić można np. membrany dachowe, które powinny być dostosowane do wspomnianych wcześniej – materiałów izolacyjnych czy rodzaju pokrycia, oraz powiązana z tym metoda wentylacji dachu. Warto uwzględnić także dodatkowe elementy pokrycia – kalenice i gąsiory, obróbki blacharskie, kominy, kominki wentylacyjne czy komunikację dachową oraz zabezpieczenia przeciwśniegowe. A wszystko to zależne będzie od wyboru wcześniejszych materiałów i rozwiązań. Pomijane koszty dotyczą również wkrętów, gwoździ, taśm dachowych, klejów a nawet narzędzi czy maszyn.

Robocizna

bez uwzględnienia ceny wykonania dachu, wszelkie wyliczenia kosztów inwestycji związanej z jego budową nie mają większego sensu. Jednak zagadnienie to jest zbyt złożone, aby próbować streścić je w tym artykule – sprawdź nasze wpisy na ten temat tutaj:

Najlepsze materiały budowlane i profesjonalna wycena dachu – extraDACH

Chcesz jak najlepiej zaplanować wydatki związane z budową lub remontem dachu? Zapraszamy do naszej hurtowni! Wybierz najbliższy oddział i przyjedź do nas, wybierz materiały, które Cię interesują a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie, zupełnie za darmo, profesjonalną i szczegółową wycenę materiałów na dach na podstawie projektu. To do niczego nie zobowiązuje a w łatwy sposób pomoże Ci przekonać się, jak konkurencyjne ceny i szeroki asortyment zapewniają nasze hurtownie. W każdej z naszych siedzib zaopatrzysz się kompleksowo we wszelkie potrzebne materiały budowlane, nawet podczas jednej wizyty! A jeśli jest taka potrzeba, pomożemy Ci zorganizować profesjonalny transport materiałów prosto na miejsce budowy. Nie trać czasu – buduj szybciej i taniej z extraDACH!
Darmowa wycena dachu bez wychodzenia z domu. Wypełnij prosty formularz a my wyślemy Ci wycenę w ciągu kilku godzin.
Drugi sposób na darmową wycenę dachu zdalnie z domu. Napisz do nas maila z informacją jaką dachówkę wycenić.
Zadzwoń do nas, a nasi pracownicy z pewnością pomogą Ci w podjęciu decyzji które pokrycie dachowe wybrać.

Możesz także do nas przyjechać lub sprawdzić poradniki poniżej: